מספר שאלות לגבי האמונה הקתולית

Discuss general issues pertaining to the Catholic faith.

Moderator: Moderators

Post Reply
yevgeny941
Antispam: Eve
Please enter the fourth number in the list (eight): 2

מספר שאלות לגבי האמונה הקתולית

Post by yevgeny941 »

שלום מנהלי אתר קתולים למען ישראל יש לי מספר שאלות והן:

בבשורה על פי מתי בפרק ט"ז נאמר:
16 וַיַּעַן שִׁמְעוֹן פֶּטְרוֹס וַיֹּאמַר אַתָּה הוּא הַמָּשִׁיחַ בֶּן־אֱלֹהִים חַיִּים׃ 17 וַיַּעַן וַיֹּאמֶר אֵלָיו אַשְׁרֶיךָ שִׁמְעוֹן בַּר־יוֹנָה כִּי־בָשָׂר וָדָם לֹא גִלָּה־לְךָ אֶת־זֹאת כִּי אִם־אָבִי שֶׁבַּשָׁמָיִם׃ 18 וְגַם־אֲנִי אֹמֵר לְךָ כִּי אַתָּה פֶּטְרוֹס וְעַל־הַצּוּר הַזֶּה אֶבְנֶה אֶת־קְהִלָּתִי וְשַׁעֲרֵי שְׁאוֹל לֹא יִגְבְּרוּ עָלֶיהָ׃ 19 וְאֶתֵּן לְךָ אֶת־מַפְתְּחוֹת מַלְכוּת הַשָׁמָיִם וְכָל־אֲשֶׁר תֶּאֱסֹר עַל־הָאָרֶץ אָסוּר יִהְיֶה בַּשָׁמַיִם וְכָל־אֲשֶׁר תַּתִּיר עַל־הָאָרֶץ מֻתָּר יִהְיֶה בַּשָׁמָיִם׃ 20 אָז צִוָּה עַל־תַּלְמִידָיו אֲשֶׁר לֹא יְסַפְּרוּ לְאִישׁ כִּי הוּא הַמָּשִׁיחַ׃ 21 מִן־הָעֵת הַהִיא הֵחֵל יֵשׁוּעַ לְהַגִּיד לְתַלְמִידָיו כִּי צָרִיךְ הוּא לָלֶכֶת יְרוּשָׁלָיִם וִיעֻנֶּה הַרְבֵּה מִידֵי הַזְּקֵנִים וְרָאשֵׁי הַכֹּהֲנִים וְהַסּוֹפְרִים וְיֵהָרֵג וּבַיּוֹם הַשְׁלִישִׁי קוֹם יָקוּם׃ 22 וַיִּקָּחֵהוּ פֶטְרוֹס וַיָּחֶל לִגְעָר־בּוֹ לֵאמֹר חָס לְךָ אֲדֹנִי אַל־יְהִי־לְךָ כָּזֹאת׃ 23 וַיִּפֶן וַיֹּאמֶר לְפֶטְרוֹס סוּר מֵעָלַי הַשָּׂטָן מִכְשׁוֹל אַתָּה לִי כִּי לִבְּךָ לְדִבְרֵי בְנֵי־אָדָם וְלֹא לְדִבְרֵי אֱלֹהִים׃ 24 וַיֹּאמֶר יֵשׁוּעַ אֶל־תַּלְמִידָיו אִישׁ כִּי־יַחְפֹּץ לָלֶכֶת אַחֲרַי יְכַחֵשׁ בְּעַצְמוֹ וְנָשָׂא אֶת־צְלוּבוֹ וְהָלַךְ אַחֲרָי׃ 25 כִּי הֶחָפֵץ לְהַצִּיל אֶת־נַפְשׁוֹ תֹּאבַד נַפְשׁוֹ מִמֶּנּוּ וְהַמְאַבֵּד נַפְשׁוֹ לְמַעֲנִי הוּא יִמְצָאֶנָּה׃ 26 כִּי מַה־יּוֹעִיל הָאָדָם שֶׁיִּקְנֶה אֶת־כָּל־הָעוֹלָם וְהִשְׁחִית אֶת־נַפְשׁוֹ אוֹ מַה־יִּתֵּן הָאָדָם פִּדְיוֹן נַפְשׁוֹ׃ 27 כִּי בֶּן־הָאָדָם עָתִיד לָבוֹא בִּכְבוֹד אָבִיו עִם־מַלְאָכָיו וְאָז יְשַׁלֵּם לְכָל־אִישׁ כְּמַעֲשֵׂהוּ׃ 28 אָמֵן אֹמֵר אֲנִי לָכֶם כִּי יֵשׁ בָּעֹמְדִים פֹּה אֲשֶׁר לֹא־יִטְעֲמוּ טַעַם מִיתָה עַד כִּי־יִרְאוּ אֶת־בֶּן־הָאָדָם בָּא בְּמַלְכוּתוֹ׃

מצד אחד פטרוס מקבל את מפתחות מלכות השמיים אך מצד אחד הוא חוטא פעם אחת לישוע כאשר מנסה למנוע את מות ישוע בדבריו.
פעם נוספת כאשר הוא מתכחש לישוע.
ופעם שלישית כאשר הוא מתכחש לגויים שעמם סעד.
אז שאלתי היא אם פטרוס הוא האפיפיור הראשון מדוע הוא לא מחל על חטאים של אדם שחטא בימי הברית החדשה אלא אמר לו שעליו לחזור בתשובה שלמה לישוע ולא תיווך עבורו את הקשר לישוע?
זה מה שאני לא מבין.
עוד דבר שאינני מבין מדוע מקובל באמונה הקתולית להתפלל לקדושים,האם זאת לא עבירה על הדיבר:"לֹא יִהְיֶה לְךָ אֱלֹהִים אֲחֵרִים עַל פָּנָי. לֹא תַעֲשֶׂה לְךָ פֶסֶל וְכָל תְּמוּנָה אֲשֶׁר בַּשָּׁמַיִם מִמַּעַל וַאֲשֶׁר בָּאָרֶץ מִתָּחַת וַאֲשֶׁר בַּמַּיִם מִתַּחַת לָאָרֶץ. לֹא תִשְׁתַּחֲוֶה לָהֶם וְלֹא תָעָבְדֵם - כִּי אָנֹכִי יְהוָה אֱלֹהֶיךָ אֵל קַנָּא, פֹּקֵד עֲוֹן אָבֹת עַל בָּנִים עַל שִׁלֵּשִׁים וְעַל רִבֵּעִים לְשׂנְאָי, וְעֹשֶׂה חֶסֶד לַאֲלָפִים לְאֹהֲבַי וּלְשֹׁמְרֵי מִצְוֹתָי.".

עוד דבר שאינני מבין מה המקור לחגים הקתוליים אם הם אינם מוזכרים בתנ"ך או בברית החדשה?
או שהם מוזכרים בכתבי הקודש הפנימיים?
אם כן אשמח לקבל מקור לכך.
אני שואל זאת כי אני לא בטוח שהצלחתי להכיר את האמונה הקתולית לעומק.
אם ישוע אכן המושיע לשם מה צריך קדושים שיתפללו עבור החוטאים אם הוא הדרך והאמת והחיים?
עוד דבר שאני לא מבין והוא: איפה בכתבי הקודש(התנ"ך או הברית החדשה) יש אזכור לתפילה לקדושים או לשם קדוש בתור שם שמביא הגנה כלשהי?
אם שם קדוש מגן על האדם מדוע המנהג הזה של שמות קודש לא היה קיים בתקופת ישוע או השליחים?
ואם שם כלשהו מגן על האדם מדוע לא לבחור להקרא על שם ישוע בתור שם קודש הרי גם ישוע הוא קדוש ואם השמות קובעים את ההגנה על האדם באותה מידה ניתן להקרא גם על שמו של ישוע בתור שם אמצעי?
אני לא אומר זאת מתוך זלזול אלא מתוך אי הבנה.
אשמח אם תענו לי על שאלותי.
בתודה מראש,
יבגני.

נ.ב.

יש פורום באתר מסויים שלא אציין את שמו ללא רשות המנהלים שבו דנתי על נושא האמונה והסבירו לי על הנושא לפי השקפת עולם משיחית.
שוחחתי בעבר על נושאי האמונה והסבירו לי שישוע לא חפץ בדת וזה סתר בהרבה את האמונה הקתולית ואת האמירה:"מחוץ לכנסייה אין ישועה".
אמרו לי גם שהתפללות לקדושים זוהי עבודה זרה.
לכן אינני בטוח גם מה נכון על פי דבר אלוהים האם זוהי האמונה המשיחית לפי מפתחות הקריאה של הפורום או האמונה הקתולית?
אגב השם שינוי שם או הוספת שם יכול לשנות גורל על פי דבר אלוהים כמו במקרה של אברם ששמו שונה לאברהם וכו'?

באגרת אל הגלטים ב': 11-14 כתוב:
כְּשֶׁבָּא כֵּיפָא לְאַנְטִיוֹכְיָה הִתְיַצַּבְתִּי נֶגְדּוֹ מִפְּנֵי שֶׁנִּמְצָא בּוֹ דְּבַר אַשְׁמָה.
בְּטֶרֶם בָּאוּ כַּמָּה אֲנָשִׁים מֵאֵת יַעֲקֹב הוּא סָעַד יַחַד עִם הָאַחִים מִן הַגּוֹיִים, אֲבָל כַּאֲשֶׁר בָּאוּ הַלָּלוּ נָסוֹג מֵהֶם בִּגְלַל פַּחְדּוֹ מִן הָאַחִים הַנִּמּוֹלִים.
וְיֶתֶר הָאַחִים הַיְּהוּדִים כִּחֲשׁוּ כָּמוֹהוּ, עַד שֶׁאֲפִלּוּ בַּר-נַבָּא נִגְרַר אַחֲרֵיהֶם בְּכַחֲשָׁם.
בִּרְאוֹתִי כִּי הֵם סוֹטִים מֵאֱמֶת הַבְּשׂוֹרָה, אָמַרְתִּי לְכֵיפָא לְעֵינֵי כָּל הַנּוֹכְחִים: "אִם אַתָּה הַיְּהוּדִי מִתְנַהֵג כְּגוֹי וְלֹא כִּיהוּדִי, מַדּוּעַ תְּאַלֵּץ אֶת הַגּוֹיִים לִחְיוֹת כִּיהוּדִים?"
נמצא בו דבר אשמה, והוא סטה מן הבשורה, ששאול אמר על דבר זה ברוח הקודש "אַךְ אִם מִישֶׁהוּ, אֲפִלּוּ אֲנַחְנוּ אוֹ מַלְאָךְ מִן הַשָּׁמַיִם, יְבַשֵּׂר לָכֶם בְּשׂוֹרָה שׁוֹנָה מִזּוֹ שֶׁבִּשַּׂרְנוּ לָכֶם, חֵרֶם יִהְיֶה!
אֲנִי חוֹזֵר וְאוֹמֵר מַה שֶּׁאָמַרְנוּ קֹדֶם לָכֵן: אִם מִישֶׁהוּ יַשְׁמִיעַ לָכֶם בְּשׂוֹרָה שׁוֹנָה מִזּוֹ שֶׁקִּבַּלְתֶּם, חֵרֶם יִהְיֶה!"
(גלטים א': 8,9)
מִי יִטְעַן נֶגֶד בְּחִירֵי אֱלֹהִים? הֲרֵי אֱלֹהִים הוּא הַמַּצְדִּיק!
מִי הַמַּרְשִׁיעַ? הַאִם הַמָּשִׁיחַ יֵשׁוּעַ אֲשֶׁר מֵת, וְלֹא זוֹ בִּלְבַד כִּי אִם קָם לִתְחִיָּה, וְהוּא נִמְצָא לִימִין אֱלֹהִים וּמַפְגִּיעַ בַּעֲדֵנוּ?
(רומים ח': 33,34)

עדיין לא הבנתי זאת.
אם ישוע הוא הדגש העיקרי לשם מה אכן הקתולים זקוקים לקדושים אם יש להם את ישוע המשיח?
האם יש סיבה שמתבססת על כתבי הקודש שאומרת שקשר עם הקדושים מועיל איכשהו?
אם כן אז איך?

אם פטרוס חטא איך הוא יכול להיות האפיפיור,הרי לפי השקפת העולם המשיחית הוא רק בחיר השליחים אך איננו האפיפיור אלא סוג של מנהיג-רועה בקהילה הראשונה.
מהי ההשקפה הקתולית לגבי הנושא.
אני מקווה שפירסמתי את דברי בפורום הנכון,אם לא אז קבלו נא את התנצלותי מראש.
אני מחכה לתשובתכם לגבי הנושא,
בתודה מראש,
יבגני.
Ariel
Site Admin
Please enter the fourth number in the list (eight): 0

Re: מספר שאלות לגבי האמונה הקתולית

Post by Ariel »

שלום יבגני ותודה על השאלות שלך.

העובדה שפטרוס מקבל את מפתחות המלכות אינה משנה את המציאות שהוא נשאר בן אדם חוטא כמו כל בן אדם אחר. כמו כל אפיפיור שבא אחריו, פטרוס היה גם זקוק למחילתו ולסליחתו של ישוע.
ברור שמקורה של סליחת החטאים היא לא האפיפור אלא ישוע המשיח. לאפיפיור אין סמכות מיוחדת לסלוח חטאים – לא יותר מהסמכות שניתנה לשליחים (ראה יוחנן כ, 23) ויורשיהם בישופים וכוהנים. מצד שני כשפטרוס הטיף לחזור בתשובה במעשי השליחים – האם ההטפה שלו אינה כבר תיווך? הרי דרכו הקהל שומע על ישוע וחוזר בתשובה. זהו התפקיד של כל כוהן דת: הוא לעולם לא אמור למשוך תשומת לב על עצמו אלא מייצג את ישוע המשיח שהוא מקור הישועה והסליחה.

ראה: http://www.israelcatholic.com/FlashLess ... index.html
ועל האפיפיור: http://www.israelcatholic.com/FlashLess ... index.html

בקשר לתפילות הקדושים: יותר מדויק להגיד שאנו "מבקשים את תפילותיהם" מאשר להגיד שאנחנו "מתפללים להם." הם בשום פנים ואופן מחליפים את אלוהים (ולכן לא מדובר בעבודה זרה). העיקרון הבסיסי הוא שכפי שאפשר ומומלץ להתפלל אחד עבור השני כאן עלי אדמות, כשהקדושים נפטרים הם נמצאים עם אלוהים ועדיין אוהבים אותנו ומתפללים איתנו. זה לא תחליף לאלוהים אלה התגשמות של התחברות הקדושים שאנחנו נראה בשמים. כבר רואים את הקדושים בשמים שמתפללים עבור הקדושים עלי אדמות בספר התגלות.
למקורות בכתובים ראה:
http://www.israelcatholic.com/FlashLess ... index.html

בקשר למנהג של שמות קודש נראה לי שמדובר במנהגים מקומיים שלא ממש שייכים לאמונה הקתולית.

מקור החגים הקתולים אינו בברית החדשה, זה נכון. השאלה שלך מצביעה על הנחת היסוד שכל דבר צריך להיות רשום במפורש בכתובים. ההנחה הזאת אינה תנ"כית, אינה יהודית, ואינה קיימת בנצרות הקדומה. היא הנחה פרוטסטנטית בכל דבר. אלוהים אף פעם לא דיבר עם עמו באמצעות ספר בלבד, אלא גם דרך מסורת שבעל פה.
תחשוב על חג הפורים למשל: חג הזה לא ניתן בתורה על ידי אלוהים אלא הוא התפתחות מאוחרת יחסית. זה חג שהיהודים "המציאו" בעקבות הסיפור של אסתר – בלי שום צו של אלוהים. אותו דבר עם חנוכה שנוצר בזמן המכבים ביוזמה של העם – ובכל זאת שני החגים האלה התקבלו ונחשבים עכשיו כחשובים מאוד ביהדות כי הם מזכירים על אירועים חשובים בהיסטוריה הקדושה. הוא הדין עם החגים הקתולים החוגגים את הרגעים החשובים בחייו של ישוע.

עכשיו בקשר לדיון שלך עם מאמינים משיחיים:

השקפת העולם המשיחית היא מבוססת יותר על השקפת עולם פרוטסטנטים מאשר יהודית. למשל הסיסמא שהם חוזרים עליה ללא הרף " שישוע לא חפץ בדת" אין לה שום בסיס בכתובים. הרי אלוהים נתן את התורה לישראל, הקים את המשכן במדבר וציווה על עבודת בית המקדש. ולכן אלוהים הוא מאוד מעוננין בדת לפי הכתובים. נכון שהוא רוצה בעיקר עבודת הלב – שטקס דתי בלי לב טהור והתמסרות פנימית הוא חסר ערך בשבילו – אבל זאת לא אומרת שהוא לא מעוניין בעבודה ליטורגית כמו שהיתה בבית המקדש וכעת קיים בבית הכנסת או בכנסייה.

הנושא של :"מחוץ לכנסייה אין ישועה" הוא נושא אחר שצריך להבין בהקשרו. ראה http://www.israelcatholic.com/FlashLess ... index.html

אריאל
“God whispers to us in our pleasures, speaks to us in our conscience, but shouts in our pains: It is His megaphone to rouse a deaf world” C.S. Lewis
yevgeny941
Antispam: Eve
Please enter the fourth number in the list (eight): 2

Re: מספר שאלות לגבי האמונה הקתולית

Post by yevgeny941 »

הבנתי,
תודה על התשובה המפורטת.
Post Reply